Ezt olvasta már?


170 éve bocsátották ki a Kossuth-bankót

Százhetven éve, 1848. augusztus 5-én bocsátották ki a Kossuth-bankót, az első magyar bankjegyet. Az MTVA Sajtóadatbankjának összeállítása:

A Habsburg Birodalom egész területén használt közös fizetőeszköz kibocsátására 1816-tól kizárólag az I. Ferenc császár által alapított, a kormányzattól független Osztrák Nemzeti Bank volt jogosult, és a pénz nemesércfedezete felett is a pénzintézet rendelkezett. A bank a pesti forradalom után, 1848 márciusától nem bocsátott elegendő ezüstöt a magyar bankfiókok rendelkezésére, majd májustól hivatalosan is megszüntette a konvertibilitást, ezért a bankjegyek ezüstforintra váltása csaknem lehetetlenné vált. A lépés jelentősen szűkítette a Batthyány Lajos gróf vezette első felelős magyar kormány pénzügyi mozgásterét, és teljesen megingatta a közös papírpénzbe vetett bizalmat.

Az országot sújtó pénzhiány és az anyagi ügyletek egyszerűbb intézése érdekében a kormány - a bécsi udvar tiltakozása ellenére - elhatározta a "nemzeti bankjegy" kibocsátását, és a szükséges nemesércfedezetet megpróbálta hazai forrásból biztosítani. Kossuth Lajos pénzügyminiszter az ezüstöt közadakozásból, kölcsönjegyzéssel próbálta előteremteni. 1848. május 23-án felhívást intézett a nemzethez, arra ösztönözve a honpolgárokat, hogy vásároljanak 5 százalékos kamatot biztosító kincstári utalványokat a magántulajdonban lévő Pesti Magyar Kereskedelmi Banktól, az egyetlen korszerű magyar pénzintézettől. Kossuth az akcióval ötmillió forint értékű ezüstöt kívánt összegyűjteni a papírpénz fedezetéül, melynek mennyisége nem haladta volna meg a 12,5 millió forintot.

A bankjegykibocsátásról a bank vezetőivel folytatott tárgyalások után, 1848. június 17-én írták alá a megállapodást, és ezzel a pénzintézet jegybankká lépett elő. A szerződés értelmében a bank ötmillió forint értékű papírpénzt - a letétbe helyezett nemesfémért cserébe - ingyen bocsátott a magyar állam rendelkezésére, ugyanez a kedvezmény vonatkozott további négymillió forintnyi bankjegyre, amennyiben ennek az összegnek a fedezete is rendelkezésre áll. Három és félmillió forintból egymilliót a bank kamatmentes hitelként kapott meg, két és félmilliót pedig - alacsony kamatozás mellett - a hazai gazdaság élénkítésére kellett fordítania. A bank elnöke Valeró Antal nagykereskedő lett bankkormányzói címmel, a bankjegynyomda felszerelésével és vezetésével a kormány Landerer Lajos nyomdászt bízta meg, aki a szükséges gépek többségét Angliából szerezte be.

Az első önálló magyar papírpénzt Tyroler József rézmetsző tervezte, a hivatalosan forintnak nevezett fizetőeszközt a nép Kossuth-bankónak nevezte el, mert minden címleten szerepelt Kossuth Lajos aláírása. Az első kibocsátott címlet, a kétforintos Kossuth 1848. augusztus 5-én kelt hirdetménye után került forgalomba. A színe miatt "vöröshasúnak" nevezett bankón Völgyi Ferenc kincstári főpénztárnok és Rögler János bankfőpénztárnok aláírása is szerepelt, dátumot viszont nem nyomtattak rá. A szintén augusztusban kibocsátott egyforintos csak októberben került forgalomba.

Az első bankjegyeknek még biztos fedezetük volt: mivel csak 1,8 millió forint értékű ezüstpénzt sikerült előteremteni, a bank a szerződésben meghatározott 1:2,5-ös arányban mintegy 4,4 millió forint értékű bankjegyet bocsátott ki. Az állami költségvetés terhei azonban a honvédsereg felállításával, majd a szabadságharc kitörésével megnőttek, ezért a törvényhozás engedélyt adott a fedezet nélküli, magasabb címletű papírpénz kibocsátására, de ezek alapját már 61 millió forintnyi állami hitel fedezte. Szeptembertől Duschek Ferenc pénzügyi államtitkár (később pénzügyminiszter) irányításával megkezdték az ötforintos, majd novemberben a honvédség költségeinek finanszírozására szánt százforintos bankók tömeges nyomtatását, a tízforintos pénzjegy 1849 márciusában került forgalomba.

1848 végén a kormány Windisch-Grätz közeledő csapatai elől Debrecenbe menekült, de a nemesfémkészlet a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankban maradt, és az osztrákok nyomban le is foglalták. Windisch-Grätz az öt- és százforintos Kossuth-bankókat érvénytelennek nyilvánította, az egy- és kétforintosok osztrák bankjegyekre történő átváltására nyolcnapos határidőt szabott ki. Amikor a tavaszi hadjárat során a honvédsereg Pest-Buda felé közeledett, a visszavonuló császáriak a nemesfémkészletet magukkal vitték.

Az immár teljesen fedezetlen Kossuth-bankó nem értéktelenedett el azonnal, a bankóprés a szabadságharc végéig működött Debrecenben, Szegeden, majd Erdélyben, Aradon és Lugoson. A kisebb címletek, vagyis a váltópénz hiánya miatt vidéken több helyen szükségpénzeket használtak, a magát sokáig tartó komáromi erődítményben még a világosi fegyverletétel után is nyomtak ki bankót. Előfordult, hogy a papírpénzt felszabdalták, hogy darabjait váltópénzként használják, ami a korban bevett szokásnak számított. A szabadságharc végén ötmillió forint értékben ezerforintos bankók is készültek, de ezek már nem kerültek forgalomba: az 1849. augusztus 9-i vesztes temesvári csata után elfogott Duschek Ferencnél megtalálták és azonnal megsemmisítették őket.

A szabadságharc leverése után a Kossuth-bankókat a megszálló osztrák hadsereg parancsnokai több helyen nyilvánosan elégették, birtoklásukért börtön járt. Kossuth amerikai emigrációja alatt 1852-ben Philadelphiában nyomtatott ki bankókat, amelyek az általa tervezett szabadságharc győzelme esetén szolgáltak volna fizetőeszközként. A róla elnevezett papírpénz a függetlenség szimbóluma lett, eszmei értékét soha nem veszítette el.

 







0
0

hírek innen, onnan

Eurojackpot: történelmi nyeremény született, több mint 30 milliárd forintot vitt el egy játékos

Nem maradt gazdátlan a több mint 30 milliárd forintos főnyeremény, egyetlen játékos vitte el az elképesztő összeget.

Letartóztathatják Orbánt? – Többet tud az ukrán pénzszállítók ügyvédje, mint ami eddig a sajtóban megjelent

Az ukrán pénzszállítók jogi képviselője szerint az ügyészségnek reagálnia kell arra az indítványra, amelyben több ismert volt állami...

Hatalmas árbevétele volt a NER-es cégeknek: kiderültek a pontos számok

Politikai hátszéllel repülhetett a magasba a NER-hez köthető cégek egy kis csoportja, most a választások után mindenki arra kíváncsi, be...

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia...

Vége a benzinárstopnak, szombattól újra piaci áron tankolunk

A védett üzemanyagárat kivezető törvény szombaton lép hatályba, miután megjelent a Magyar Közlönyben. A kormány azzal indokolta a...

Pintér Attila ismét az ETO kispadján – legendákból álló csapatot vezet a DAC ellen

Az egykori ETO-kedvencekből álló csapatot Pintér Attila vezeti majd a DAC Old Boys elleni mérkőzésen.

Bejelentette Oroszország: minden eddiginél nagyobb területet hódítana meg, igaz, eljutni még nem sikerült odáig

A Roszkoszmosz orosz űrügynökség egy olyan elnöki rendelettervezetet készített elő, amely szerint Oroszország 2036-ra atomerőművet...

Új főispánokat nevezett ki Magyar Péter: hét vármegye kormányhivatalának élén történt csere

Jelentős személyi változásokról döntött a kormány: hét vármegye élére nevezett ki új főispánt Magyar Péter. A kinevezések június...

Súlyos milliókat bukhat, aki most akar túladni a nyaralóján a magyar tengernél: nem várt helyzetbe kerültek az eladók

A balatoni ingatlanok ára jelentősen meghaladja az országos átlagot, az értékesítésük azonban másfélszer annyi időt vesz igénybe, és...

Vitézy Dávid: két vasútvonalon is újraindítja a személyi közlekedést a Tisza-kormány

Komló és Dombóvár között augusztus 1-jétől, Miskolc és Tiszaújváros között szeptember 1-jétől indul újra a vasúti...

Berg Juditot, a Rumini-könyvek íróját nevezték ki irodalomért és közművelődésért felelős helyettes államtitkárnak

Reményét fejezte ki, hogy nemcsak a szakmabeliek, de az olvasók is elégedettek lesznek a munkájával.

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije

A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné

Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát

Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

Meglépték! Drasztikus döntést hozott a belügyminiszter, azonnali hatállyal változik a terrorfokozat

Módosul a terrorfenyegetettségi szint Magyarországon: a terrorfokozatot az eddigi magas szintről közepes szintre csökkentették

0