Ezt olvasta már?


Mi szombathelyiek akartuk: lakossági kérésre dolgozták ki így az új parkolódíjas övezeteket

Figyelem! Szeptember 15-től az Éhen Gyula tér környékén is büntetik már azt az autóst, aki jegy nélkül parkol.

Olvasónk még múlt héten hívta fel a szerkesztőségünket azzal, hogy az Éhen Gyula tér környékén lakik, Szombathely azon részén, ahol a közgyűlési döntés értelmében szeptembertől már fizetni kell a parkolásért.

Amikor elment a SZOVA Nonprofit Zrt. irodájába, megdöbbent azon, hogy szeptembertől is éves bérletet kell vennie, nincs semmilyen időarányos kedvezmény. Ebben az esetben sem, amikor év közben lett fizetős egy útszakasz, és az ott lakónak "önhibájukon kívül" kell eztán parkolódíjat fizetniük.

Olvasónk hozzátette, nem is arról az 5000 forintról van szó, amibe az éves bérlet kerül, magát az eljárást érzi méltánytalannak. Ráadásul a környéken még sehol sem látott parkolóautomatákat.

Kíváncsiak voltunk rá, mikortól fognak büntetni az újonnan fizetőssé tett utcákon

Megkérdeztük hát a parkolásért felelős SZOVÁ-tól: Tényleg nincs mód időarányosan az ott élőknek éves parkolóbérletet venni? És mikor helyeznek ki parkolójegy automatákat?

Ma megkaptuk a válaszokat, amiből kiderült, igaza volt olvasónknak: a bérlet árakat önkormányzati rendelet szabályozza, amely éves kedvezményes lakossági bérletként hivatkozik a szürke bérletre. A bérlet díja a mostani esetben is éves, nem időarányosítható. (A SZOVA válaszából a lényeget pontokba szedve közöljük, a teljes anyagot keretben, lent a cikk alján olvashatják.)

Tehát szeptember 1-étől ezeken az útszakaszokon is parkolódíjat kell fizetnünk:

• a Széll Kálmán utca Vörösmarty utca és Éhen Gyula tér közötti szakasza,

• a Kisfaludy utca Vörösmarty és Nádasdy utcák közti szakasza,

• a Széll Kálmán utca 51. tömb belső, valamint a Vasút utca 1-7. és az Éhen Gy. tér 1-3. parkolók

A változás oka a közhiedelemmel ellentétben nem a parkolásból származó bevétel növelése, az új parkolók működtetése ugyanis várhatóan nem lesz gazdaságos.

Lakossági kérés alapján került kidolgozásra.

A gépjármű-tulajdonosok két hét türelmi időre számíthatnak.

Az említett területek a sárga övezetbe, a II. díjosztályba tartoznak, melyek óránkénti használati díja 200 forint.

Szeptember 15-től viszont már pótdíj kiszabására számíthat az az autós, aki szabálytalanul parkol.

 

Lakossági felvetés alapján került kidolgozásra a fizetőparkolás bővítése - a SZOVA válasza

Szeptember elsejétől bővült a fizetőparkoló rendszer a belváros közelében. A változás oka a közhiedelemmel ellentétben nem a parkolásból származó bevétel növelése, az új parkolók működtetése ugyanis várhatóan nem lesz gazdaságos. A gépjárműtulajdonosok két hét türelmi időre számíthatnak.

A fizetőparkoló rendszer jogszabályban meghatározott kizárólagos célja a forgalomszabályozás és az érintett területek védelme a közúti közlekedés károsító hatásaitól. Az egyes parkolási övezetekben a várakozási díjak meghatározása tehát semmilyen módon nem önkormányzati bevételnövelési céllal történik, hanem azért, hogy a korlátozottan rendelkezésre álló parkolóhelyeket az autósok lehetőleg csak addig a minimális ideig használják, amíg az érintett helyen az autójuk parkolása feltétlenül szükséges. A szabad parkolóhelyek biztosítása, a várakozó gépjárművek folyamatos rotációja ily módon különösen fontos a frekventált területeken, leginkább a belvárosban, de például a kórház környékén is. A minden kötelezettség nélkül, a parkolóhelyet akár napokig foglaló autók sokakat kiszorítanának, a parkolásban és emiatt a közlekedésben is káosz uralkodna. A várakozási díj megfizetésének kötelezettsége arra ösztönzi a gépjárművel közlekedőket, hogy dolguk végeztével hagyják el a parkolót, átadva a helyet másoknak.

A parkolójegyek, -bérletek értékesítése és a pótdíj kivetése során befolyt bevételt az önkormányzat a rendszer működtetésére fordítja, de nem mindig nyereséges az üzemeltetés. Erről később szólunk majd.

A fizetőparkoló övezethez újonnan, szeptember 1-től csatlakozott területek rendszerbe való bevonása lakossági kérés alapján került kidolgozásra. A környéken lakók jelezték önkormányzati képviselőjüknek, hogy a belvárosban ügyet intéző, vagy dolgozó autósok a lakók ingatlanjai mellett hagyják gépjárműveiket, ezáltal az ott élők kiszorulnak a parkolóhelyekről, ezért a fizetőparkoló rendszer forgalomszabályozó hatását figyelembe véve kezdeményezik, hogy az ingatlanjaikkal határos utcák is felvételre kerüljenek a rendszerbe. A szóban forgó szakaszok parkolóhelyeinek fizetőssé tételét lakossági fórum, szakmai egyeztetések, bizottsági döntések előzték meg.

Rendelet született egyúttal a Kisfaludy Sándor utca egy részének (Vörösmarty u. és Nádasdy F. u. között) egyirányúvá tételéről is.

A forgalmi rend változás itt már hatályba lépett augusztus 28-án: a Kisfaludy utca Nádasdy utcától Vörösmarty utcáig terjedő szakasza egyirányúvá vált a Vörösmarty utca irányába. Erre azért volt szükség, mert a szűk terület alkalmatlan arra, hogy kétirányú forgalom mellett parkolók kerüljenek kialakításra az úton.

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlésének döntése alapján

• a Széll Kálmán utca Vörösmarty utca és Éhen Gyula tér közötti szakasza,

• a Kisfaludy utca Vörösmarty és Nádasdy utcák közti szakasza,

• a Széll Kálmán utca 51. tömb belső, valamint a Vasút utca 1-7. és az Éhen Gy. tér 1-3. parkolók

2018.09.01-től bevonásra kerültek a fizetőparkolási rendszerbe, így csak díjfizetés ellenében vehetők igénybe. Az említett területek a sárga övezetbe, a II. díjosztályba tartoznak, melyek óránkénti használati díja 200 forint.

Parkoló-felügyelőink két hét türelmi időt biztosítanak az autósoknak: ebben az időszakban az, akinek nincs érvényes parkolójegye az új területeken, pótdíjfizetési felszólítás helyett figyelmeztető szórólapot kap, amelyben felhívjuk az érintettek figyelmét a változásra, a parkolójegy vagy bérlet szükségességére. Szeptember 15-től viszont már pótdíj kiszabására számíthat az az autós, aki szabálytalanul parkol.

Az új fizetős szakaszokon számos lakóingatlan található, ezért a SZOVA Nonprofit Zrt. Parkolási csoportja arra számít, hogy nagy számú kedvezményes lakossági bérlet (sok esetben annyi, ahány parkolóhely van), közismertebb nevén szürke bérlet kerül kiváltásra. Ez azzal jár együtt, hogy elenyésző arányban tud nem kedvezményes bérletet, illetve parkolójegyet értékesíteni, vagyis kevés bevétele származik az új fizetős szakaszokon. Ami azt jelenti, hogy a fizetőparkolási rendszerbe újonnan bevont területeken pusztán gazdasági értelemben az Önkormányzatnak vesztesége keletkezik, mindemellett azonban a lakók által kért és támogatott forgalomszabályozási cél megvalósul. Határozottan cáfoljuk azt a közvélekedést, miszerint a nyereség növelése a célja a fizetőparkoló rendszer jelenlegi bővítésének.

A bérlet árakat önkormányzati rendelet szabályozza, amely éves kedvezményes lakossági bérletként hivatkozik a szürke bérletre. A bérlet díja a mostani esetben is éves, nem időarányosítható, kérjük ezért a lakosság megértését! Mintegy 3 napi parkolási díj megfizetése ellenében válthatják ki az érintettek szürke bérletüket, amely 2019. január 31-ig lesz használható.

A kedvezményes bérlet az új területekre augusztus 31. napjától (péntektől) kiváltható a parkolási ügyfélszolgálaton. Igényléséhez szükséges a lakcímkártya, a gépjármű forgalmi engedélye, továbbá egy önkormányzati igazolás arról, hogy a gépjárművel kapcsolatban nem keletkezett adóhátralék.

 

 

forrás: nyugat.hu







0
0

hírek innen, onnan

Telex: Csiszár Jenő és Orbán Viktor unokatestvérének diplomáciai pályafutásának is véget vet Orbán Anita

Orbán Anita összesen 37 nagykövet hazarendelését jelentette be pénteken.

A Nap-kelte sztárja volt, így él ma a 72 éves Mélykuti Ilona: "Csontvelő-transzplantáción estem át, hat hónapig nem láthattam az unokáimat"

Mélykuti Ilona, a Nap-kelte és a Magyar Televízió egykori ikonikus műsorvezetője, ma már nyugdíjas, de élete nem volt mentes a...

Valóban veszélyesek a védőoltások? Íme a legmakacsabb mítoszok és a tudományos igazság

A védőoltások létezése a modern orvoslás legnagyobb sikere, sokan mégis rettegnek tőle. Miért került válságba az oltásbizalom?

Így érkeztek meg a miniszterek a pilisszentkereszti kormányülésre: plakátokkal várták őket a helyiek – fotók

Pénteken érkeztek a miniszterek és a stábtagok Pilisszentkeresztre, ahol Magyar Péter miniszterelnök vezetésével kezdetét veszi a...

Hepatitis A - Tünetei, terjedése, kezelése és a fertőzés megelőzése

A hepatitis A vírus (HAV) legtöbbször tünetmentes vagy enyhe tünetekkel járó és kezelés nélkül is gyógyuló megbetegedést okoz,...

Tarthatatlan a bérhelyzet a felsőoktatásban, 20-30 százalék a különbség az alapítványi, illetve az állami egyetemek dolgozóinak a fizetése között

A bérkülönbségek rendezését tartják a legsürgetőbb kérdésnek a felsőoktatásban működő szakszervezetek képviselői, akik...

Magyar Péter hét főispánt nevezett ki

A vidék- és településfejlesztési miniszter javaslatára.

Telex: Csiszár Jenő és Orbán Viktor unokatestvére is a lecserélt nagykövetek között van

Összesen 37 embert cserél az Orbán Anita vezette külügyminisztérium.

Itt a névsor: Orbán Viktor rokona is a visszahívott külképviseleti vezetők közt

Csiszár Jenő és a volt miniszterelnök unokatestvére is szerepel a visszahívott külképviseleti vezetők névsorában.

Még hogy Varga Mihályék nem tudnak meglepetéseket okozni.

Főszerkesztői jegyzet arról, hogy miközben a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa az általam vártnál kevesebbet vágott az alapkamaton,...

Skrabski Fruzsina: Átvert minket a Fidesz

Az egykori tanácsadó Sebes Gábor posztját osztotta meg, aki szintén becsapva érzi magát.

Csiszár Jenő és Vitézy Zsófia, Orbán Viktor unokatestvére is ott van az Orbán Anita által hazarendelt külképviseleti vezetők között

A külügyminiszter többek között az egykori műsorvezetőre és a volt kormányfő rokonára gondolhatott, amikor kifejtette, hogy...

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke

Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Topcsatárok randevúznak – Ezek a meccsek jönnek ma a foci-vb-n

Két rangadót is rendeznek a futball-vb-n. Mutatjuk a napi programot.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök

„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo

Háromévesen már olvasott, végigröhögte az anyja temetését, sosem akart gyereket, és Guinness-rekordja is van – Ricky Gervais 65 éves

13 éves volt, amikor az anyja közölte vele, hogy a fogantatása baleset volt. Ő elnevette magát ezen, és rájött, hogy az őszinteség és a pimaszság vicces. Azóta is sokakat sért vérig a poénjaival.

Tarr Zoltán bocsánatot kért

Az előző vezetés nevében.

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

0