Ezt olvasta már?


Nem működik az elektromos autó rendszer Szombathelyen

Tulajdonképpen "ellehetetlenítik" az elektromos meghajtású járművek vezetpit azzal, hogy a töltőállomásokat tekintve egy működő egység va az egész városban és a számukra külön kijelölt parkolóhelyeken sem ehet ingyenesen parkolni úgy, ahogy Budapesten is.

Sem tölteni nem lehet a városi kútról, sem ingyen parkolni a zöld rendszámmal. Pedig ez már a fővárosban is bevett gyakorlat.

Kétségtelen, hogy a közlekedés jövője az elektromos meghajtású járművek. Nyugat-Európában már régóta vannak olyan városok, ahol a tömegközlekedés csak és kizárólag elektoromos buszokkal, trolival oldják meg. Bár még nem robbantak be az elektromos autók a mindennapokba, azért szépen lassan a lakosság is kezd rákapni ezekre a kocsikra. Az egyik legnagyobb gát egyelőre az - az elektromos autók borsos ára mellett - , hogy csakis azok tudnak elektromos autót vásárolni, akik családi házban laknak. A közutak mellett Szombathelyen jelenleg 1 darab töltő van, a Körmendi úton az inkubátorháznál. Ez ugyan gyors töltő, de nem ultragyors töltő, nagyjából 7,6-22 kilowattot tud produkálni.

Ez a kút egy magáncég fejlesztése. A cég arra is használja, hogy folyamatosan fejlessze, akár kísérletezzen vele, hogy éppen mivel tudja még inkább kiszolgálni az autósokat.

- Elektromos töltőállomást telepíteni nem egy nagy mutatvány. Ami sokkal inkább problémás, az az, hogy miként épül ki mögé az infrastruktúra, amivel mérhető lesz egy autós fogyasztása. Kell egy mérő, egy banki szolgáltatás és mondjuk egy applikáció, amivel a sofőr jogosult lesz a tankolásra, a kutat üzemeltető cég pedig megkapja az elhasznált elektromosság után a pénzét - mesélte a nyugat.hu-nak Nagypál Tibor cégvezető.

A Körmendi úti kúton jelenleg még ingyen tankolhatnak az elektromos autók, a napokban azonban ez meg fog változni. Egy applikáció segítségével az autósok személyre szabott QR-kódot kapnak, amivel fizetni tudnak majd a tankolásért. Ez a miatt is jó, hogy a fejlesztők további információkat kapnak. Milyen autók használják a kutat, mikor tankolnak, mennyi ideig használják a kutat. Ezek segítségével aztán még tovább tudnak fejleszteni.

 

Ingyen tőtikézés

Ahogy írtuk, egyelőre csupán egyetlen nyilvános kút van Szombathelyen, ami üzemel is. De van két másik is, amiről hiába próbálnának tölteni a sofőrök.

Kapott ugyanis állomást a szombathelyi Haladás Sportkomplexum VIP parkolója. Ide mondjuk egyébként is csak azok a VIP személyek parkolhatnak le, akik vannak olyan kiváltságosok, hogy felemelik nekik a sorompót. Tölteni azonban hiába próbálnának. A kút jelenleg nem üzemel. Bár szerettük volna megtudni a Haladás Sportkomplexum vezetésétől, hogy mikor állítja hadrendbe a töltőállomást, megkeresésünkre nem reagáltak. Viszont beszéltünk a kutat telepítő cég munkatársával, aki azt mondta, az ő számítógépes központi rendszerükön már jó ideje nem is látni a kutat, olyan, mintha teljesen le lenne kapcsolva.

A szombathelyi belvárosban van még egy kút, amiről - elvileg - bárki ingyen tankolhatna. Elvileg. A Zeneiskola mögötti parkolóban valamikor 2017 nyár elején került telepítésre egy töltőállomás, ami a mai napig nem üzemel.

Beszéltünk ez E.ON-nal, akik azt a tájékoztatást adták, hogy ők csatlakoztatták a rendszerükre, így hálózati szempontból semmi akadálya nincs annak, hogy a kút üzemeljen.

Ennek a kútnak a telepítését államilag rendelték el, jelen esetben tehát az önkormányzatnak kellene üzemeltetnie, de nem teszi. Levélben fordultunk a városházához, hogy miért nem tudják használni az elektromos töltőt az autósok, és azt is szerettük volna tudni, hogy mikor üzemelik be. Választ nem kaptunk.

Beszéltünk viszont egy elektromos autótöltők listázásával foglalkozó honlap szerkesztőjével. Ő azt mondta, hogy novemberben küldött levelet a szombathelyi városházának, ő annyi választ kapott, hogy "A töltőoszlop üzembe helyezése még nem történt meg". Arra azonban már ő sem kapott információt, hogy mikor akarja a városvezetés üzembe helyezni a töltőt. Na, de miért is ennyire fontos ez?

Azért mert a város ingyen kapott az államtól egy elektromos töltőoszlopot, hogy ezzel is lendítsenek egyet az elektromos autók piacán, amivel hatalmas lépést lehet tenni a környezetvédelmen elősegítésén. Szombathely azonban nem annyira jó gazda módjára nem foglalkozik a kút üzembe helyezésével és üzemben tartásával.

A témával foglalkozó Facebook-csoportokban egyébként már szállóige Puskás Tivadar polgármester ezzel kapcsolatos kijelentése: Itt nem fog senki se ingyen tőtikézni.

A városnak ugyanis saját zsebből kellene fizetnie az áramért, amit az autósok elhasználnak. Persze a városi költségvetést nézve, ez csupán aprópénz. Ha azonban a szombathelyi városvezetők úgy gondolnák, hogy miért hagynák, hogy ingyen tőtikézzen valaki, akkor lenne más megoldás is. Például, hogy megveszik azt az infrastruktúrát, amit magáncégek már kifejlesztettek és fizetőssé tehetik a kutat. Kérdés persze az, hogy az állami ajándékként kapott állomásnál ezt egyáltalán megtehetik e.

A másik markáns kérdés a parkolásé. Szombathelyen ugyanis a városvezetés azzal sem bánik túl nagyvonalúan, hogy a zöld rendszámos autók ingyen parkolhassanak a fizetős helyeken. Erre ugyan nincs törvényi szabályozás, vagy Kormány rendelet, azonban az ország nagyvárosaiban szinte kivétel nélkül ingyen parkolhatnak az elektromos autók. Budapest, Debrecen, Nyíregyháza, Hódmezővásárhely, Pécs, Miskolc csak, hogy néhányat említsünk. (A teljes lista ide kattintva érhető el.) Szombathelyen egyelőre annyi kedvezményt adtak az elektromos autósoknak, hogy bérleteiket féláron tudják megvenni. Illetve az elektromos autóknak a fizetőparkolókban töltés idejére a töltőpont részének tekintett parkolóhelyeken díjmentes a parkolás. Bár rendelet van rá, gyakorlat egyelőre nincs.

Nyilván, akinek van pénze 10-12 millió forintos elektromos autóra annak futja parkolóbérletre is - gondolhatja sok olvasó. Ennek azonban leginkább üzenet értéke van. Az elektromos autó ugyanis környezetbarát, az pedig egy gesztus lehetne a városvezetőktől, hogy a szombathelyi utakon járó ilyen autókat bizonyos kedvezményekkel illeti.

 

Forrás: nyugat.hu/SZNL







0
0

hírek innen, onnan

Eurojackpot: történelmi nyeremény született, több mint 30 milliárd forintot vitt el egy játékos

Nem maradt gazdátlan a több mint 30 milliárd forintos főnyeremény, egyetlen játékos vitte el az elképesztő összeget.

Letartóztathatják Orbánt? – Többet tud az ukrán pénzszállítók ügyvédje, mint ami eddig a sajtóban megjelent

Az ukrán pénzszállítók jogi képviselője szerint az ügyészségnek reagálnia kell arra az indítványra, amelyben több ismert volt állami...

Hatalmas árbevétele volt a NER-es cégeknek: kiderültek a pontos számok

Politikai hátszéllel repülhetett a magasba a NER-hez köthető cégek egy kis csoportja, most a választások után mindenki arra kíváncsi, be...

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia...

Vége a benzinárstopnak, szombattól újra piaci áron tankolunk

A védett üzemanyagárat kivezető törvény szombaton lép hatályba, miután megjelent a Magyar Közlönyben. A kormány azzal indokolta a...

Pintér Attila ismét az ETO kispadján – legendákból álló csapatot vezet a DAC ellen

Az egykori ETO-kedvencekből álló csapatot Pintér Attila vezeti majd a DAC Old Boys elleni mérkőzésen.

Bejelentette Oroszország: minden eddiginél nagyobb területet hódítana meg, igaz, eljutni még nem sikerült odáig

A Roszkoszmosz orosz űrügynökség egy olyan elnöki rendelettervezetet készített elő, amely szerint Oroszország 2036-ra atomerőművet...

Új főispánokat nevezett ki Magyar Péter: hét vármegye kormányhivatalának élén történt csere

Jelentős személyi változásokról döntött a kormány: hét vármegye élére nevezett ki új főispánt Magyar Péter. A kinevezések június...

Súlyos milliókat bukhat, aki most akar túladni a nyaralóján a magyar tengernél: nem várt helyzetbe kerültek az eladók

A balatoni ingatlanok ára jelentősen meghaladja az országos átlagot, az értékesítésük azonban másfélszer annyi időt vesz igénybe, és...

Vitézy Dávid: két vasútvonalon is újraindítja a személyi közlekedést a Tisza-kormány

Komló és Dombóvár között augusztus 1-jétől, Miskolc és Tiszaújváros között szeptember 1-jétől indul újra a vasúti...

Berg Juditot, a Rumini-könyvek íróját nevezték ki irodalomért és közművelődésért felelős helyettes államtitkárnak

Reményét fejezte ki, hogy nemcsak a szakmabeliek, de az olvasók is elégedettek lesznek a munkájával.

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije

A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné

Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát

Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

Meglépték! Drasztikus döntést hozott a belügyminiszter, azonnali hatállyal változik a terrorfokozat

Módosul a terrorfenyegetettségi szint Magyarországon: a terrorfokozatot az eddigi magas szintről közepes szintre csökkentették

0