Ezt olvasta már?


Rekordot döntött a hazai könyvkiadás 2020-ban

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) és a Tárki közös felmérése alapján a megkérdezett magyarok 31 százaléka több időt szánt olvasásra 2020-ban, mint a pandémiát megelőző évben.

Rekordot döntött a hazai könyvkiadás 2020-ban

 

KSH elemzés a könyvkiadás jellemzőiről

 

Budapest, 2021. június 11. – A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) és a Tárki közös felmérése alapján a megkérdezett magyarok 31 százaléka több időt szánt olvasásra 2020-ban, mint a pandémiát megelőző évben. A növekvő olvasási kedv hatással lehetett a kiadott művek számának emelkedésére. 2010 óta tavaly jelent meg a legtöbb könyv (14 700), ugyanakkor a példányszámok évek óta csökkennek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) A könyvkiadás jellemzői című elemzéséből.

 

Az Európai Könyvkiadók Szövetségének (Federation of European Publisher – FEP) felmérése alapján az online válaszadók szerint a Covid19-járvány miatti bezártság növelte az olvasási kedvet, a világ népességének 33 százaléka több könyvet olvasott tavaly, mint az előző évben. Magyarországon az MKKE és a Tárki közös felmérése alapján ez az arány 31 százalék. A hazai könyvkiadásban évek óta tendencia, hogy a kiadók egyre több könyvet adnak ki, egyre alacsonyabb példányszám mellett, szükség esetén többszöri utánnyomással. A kiadott művek száma 2010 óta 12–14,7 ezer között alakult, 2020-ban volt a legmagasabb (14,7 ezer).

 

„A könyvek döntő többsége jellemzően az év végén, a karácsonyt megelőző időszakban jelenik meg, ez 2020. IV. negyedévben közel 5 ezer kiadott művet jelentett. A járványt megelőzően a példányszám tekintetében a II. negyedév volt a legjelentősebb, aminek elsődleges okai a tankönyvkiadás és a könyves fesztiválok voltak. Az ekkor megjelenő könyvek példányszáma 2017–2019-ben az éves kiadott mennyiség egyharmada, közel 10–11 millió kötet volt. 2020-ban a pandémia következtében ez a tendencia megváltozott, és a 28 milliós nyomtatott példányszám nagyobb része, több mint harmada az év utolsó negyedévében jelent meg a statisztikában” - emeli ki Bárdosi Mónika, a KSH elemzője.

 

A kiadott könyvek között 2020-ban a legnagyobb részarányt (33 százalék) a szakirodalmi könyvek, 27 százalékát a szépirodalmi, 14 százalékát a tankönyvek, 13 százalékát az ifjúsági és a gyermekirodalmi művek tették ki. 2018 óta a szépirodalmi könyvek példányszámát csökkenő, az ifjúsági és gyermekirodalmiakét emelkedő tendencia jellemzi.

 

2020-ban a megjelent összes mű 90 százaléka magyar nyelvű volt, 2,7 százaléka angolul, 0,9 százaléka németül látott napvilágot. A kiadványok 70 százalékának szerzője magyar nemzetiségű volt, az amerikai szerzők aránya 10, az angoloké 5,1, a német szerzőké 3,5 százalék volt.

2017 óta a legnagyobb példányszámú (egyszeri megjelenésre jutó) kiadott könyvek magyar szerzők szerinti listáján három, százezer példányszám feletti kötet található, ezek Arany János Toldi (140 000), Száraz Miklós György Fájó Trianon (120 000) és Frei Tamás Bábel (120 000) című kötetei.

A KSH A könyvkiadás jellemzői című kiadványa az alábbi linken érhető el:

 

http://www.ksh.hu/apps/shop.kiadvany?p_kiadvany_id=1063030







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0

hírek innen, onnan

Mindent elleptek a rendőrök: holtan találtak egy 18 éves lányt a belvárosban

A fiatal halálesetét jelenleg halottkém vizsgálja.

Számold ki: a numerológia szerint ilyen vagy az ágyban

A számmisztika egy külön ága az ezotériának és azon alapszik, hogy mindent áthat a matematika – aminek bizonyosan van is alapja.

Kiszivárgott Orbán Viktor amerikai programja, a küldöttségéből többen is ötcsillagos hotelekben szállnak meg

A 444 cikke szerint Orbán Viktor pénteken helyi idő szerint dél körül megy a Fehér Házba, ahol munkaebéd közben tárgyal Donald Trump...

Valóban fellendülőben a kiskereskedelem?

A KSH szerint szeptemberben nőtt a forgalom éves alapon. De mit jelent ez a gyakorlatban, és érezhető-e mindez a vásárlói mindennapokban?

A nyílt utcán próbálta megcsókolni és megfogni a világhírű elnököt egy férfi

Botrányos helyzet alakult ki a nyílt utcán, ami miatt a mexikói elnök megtette a szükséges jogi lépéseket.

Ennyire nagy a baj? Eurót árul a Lidl és az Aldi

Két magyarországi diszkont is elkezdte árulni őket, azonban hatalmas különbség van bizonyos egységárak között. Ez lehet a magyarok új...

Both Gabi: Lehetünk „bátorak”. – A szolidaritásotok most mindennél fontosabb számunkra

Köszönjük, ha támogattok bennünket, és azt is köszönjük, ha velünk maradtok! Hogy „bátorak” maradhassunk.

Lemondott Petr Fiala cseh koalíciós kormánya

Benyújtja lemondását a Petr Fiala vezette cseh koalíciós kormány - döntött csütörtöki ülésén Prágában a kabinet.

Ebben a magyar városban a legdrágábbak a panelek: többe kerülnek, mint a családi házak

A téglalakások és a családi házask sem drágultak annyira, mint a panelek. Mutatjuk az árakat.

Hamarosan luxuscikké válhat ez a mindennapi termék

Hamarosan teljesen kifogyhatnak a boltok

0

Sport

Gólhátrányból fordítva simán nyert a Ferencváros és átvette a vezetést

A Simple Női Liga 8. fordulójából elmaradt mérkőzést pótoltak szerda délután, a Ferencváros 4–1-re legyőzte a Budaörs együttesét és felugrott a tabella élére.

Arsene Wenger: Wirtz tönkretette a Liverpool középpályáját

Florian Wirtz volt a nyár nagy átigazolási sztorija, amikor 125 millió euróért cserébe a Bayer Leverkusentől a Liverpoolhoz igazolt, de eddig az angliai kalandja nem alakul a legjobban. A korábbi Leverkusen-játékos, a n

Guardiola a Dortmund kiütése után: Nem tudtam, hogy Haaland megint rekordott döntött

Pep Guardiola beszélt Haaland rekordjáról és Foden formájáról is, a Dortmund felett aratott 4–1-es győzelem után.

Spanyol gyásznap a BL-ben, a Barcát a VAR mentette meg a szégyentől

A LA Ligát képviselő csapatok csúfosan zárták a BL-alapszakasz 4. fordulóját.

Betelt a pohár a Real Madrid vezetőinél, Viníciust már várják Angliában

Korábban úgy tűnt, hogy a brazil szélső Szaúd-Arábiába költözhet, de egy európai topcsapat bejelentkezett érte.

Megvan, kit hívott be Marco Rossi Tóth Balázs helyére

Az MTK Budapest kapusa, Demjén Patrik bekerült a magyar válogatott örmények és írek elleni vb-selejtezőre készülő keretébe a sérült Tóth Balázs helyére.

Bíróság elé áll Kylian Mbappé

Kylian Mbappé és korábbi klubja, a Paris Saint-Germain november 17-én találkoznak a bíróságon. A feleket a párizsi munkaügyi bíróságra idézték az egyik vitatott ügyük meghallgatására, jelentette ma az Agence Fra

Guardiola a Liverpoolról áradozott, majd egyértelmű üzenet küldött

Pep Guardiola együttese, a Manchester City sima, 4-1-es győzelemmel hangolt a Liverpool elleni rangadóra.

Victor Osimhen mesterhármasával nyert a Galatasaray, Sallai Roland ismét a megszokott helyén játszott

A Galatasaray Sallai Rolanddal a kezdőcsapatban 3–0-ra legyőzte az Ajaxot a Bajnokok Ligája alapszakaszának 4. fordulójában. A magyar játékos ismét megszokott posztján játszott az amszterdami találkozón.

Végső búcsút vettek Mezey Györgytől

Örök nyugalomra helyezték Mezey Györgyöt, a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitányát. A Farkasréti temetőben, a ravatalnál lerótta kegyeletét Orbán Viktor miniszterelnök mellett Gyulay Zsolt, a Magyar Olim

Megvan, ki helyettesítheti Tóth Balázst a magyar válogatottnál

A Portugáliában bravúros védő kapus térdsérülés miatt nem lesz bevethető a következő hetekben.

0
0

Bulvár

Elképesztő dolog derült ki Szabó Zsófi fizetéséről, ettől leesik az állad is

Sokakat érdekelt mennyi az annyi Szabó Zsófi fizetését tekintve, kiderült jó néhány dolog.

Januárban jön a 14. havi nyugdíj, viszont rossz hír érkezett a nyugdíjkorrekcióról

Januárban jön a 14. havi nyugdíj, de a novemberi nyugdíjkorrekcióval kapcsolatban kedvezőtlen hírek érkeztek. Bár a kormány megerősítette, hogy elkötelezett a plusz havi juttatás bevezetése mellett, az idősek szám

Egyetlen gombnyomás, és többé nem figyelnek meg a mobilodon keresztül

Egy apró beállítás, amit a legtöbben figyelmen kívül hagynak, mégis megakadályozhatja, hogy a telefonod folyamatosan hallgassa, mit mondasz. A szakértők szerint a legtöbb ember észre sem veszi, hogy eszköze már most

Már nem „divat” fogamzásgátló tablettát szedni – ezek vették át a helyét

A fogamzásgátló tabletták hosszú idő óta az egyik legkedveltebb védekezési módszernek számítanak, vagy már mégsem?

Hiányzik egy darab a kegyetlenül összevert volt rendőrtiszt agyából

Szórád Györgyöt a saját háza előtt támadták meg, amikor először felébredt a kórházban, beszélni sem tudott.

Lemond a cseh kormány

Az új cseh parlamenti alsóház hétfőn alakult meg.

Tóth Andi meztelenruhája az egyik legizgalmasabb, amit valaha láttunk

Három nap múlva kezdetét veszi az idei X-Faktor élő show-ja, hiszen múlt szombaton összeállt mind a négy versenyzőcsapat. Tóth Andi egyetlen nőként mindig izgalmat csempész a zsűri ruhaválasztásaiba, ez most sem v

Varga-Damm Andrea: A szentmártonkátai tragédia nem akkor kezdődött, amikor a fiatalok beültek az autóba

A volt parlamenti képviselő szerint pár nap után mindenki továbblép az ilyen tragédiák után, és nem vonják le a tanulságokat, ezzel pedig elveszik az esélyt, hogy a jövőben megelőzhetőek legyenek a hasonló esetek

0