Szombathelyen tanácskoztak a településszépítő szervezetek képviselői
A Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) 37. Országos Találkozóját és Szakmai Konferenciáját rendezték meg 2018. július 12-14. között Szombathelyen.
2018. július 12-én, csütörtök délelőtt a regisztrációval kezdődött a háromnapos program: Rácalmásról, Debrecenből, Tapolcáról, Várpalotáról, Vésztőről, Budapestről és Mosonmagyaróvárról is érkeztek küldöttek. A délután folyamán Orbán Róbert vezetésével több mint százan vettek részt a városnéző sétán, ahol Szombathely belvárosának különleges épületeit, tereit, valamint a hozzájuk kapcsolódó legendákat, történeteket, híres személyek életét ismerhették meg az érdeklődők.
A konferencia nyitóünnepségét késő délután az AGORA Művelődési és Sportház nagytermében tartották - egyben ez az intézmény adott helyet a tanácskozásnak is. A megnyitón beszédet mondott Szombathely polgármestere, aki köszöntötte a közel kétszáz fős közönséget. Dr. Puskás Tivadar köszönetet mondott a Szombathelyi Szépítő Egyesület munkájáért, a rendezvény megszervezéséért, emellett kiemelte: a megyeszékhelyen a civil szervezetek fontos társadalmi szövetét adják a város életének. Az elmúlt időszak beruházásairól és épület, valamint térfelújításokról is említést tett a polgármester, külön hangsúlyozva a Savaria Múzeum, a Smidt Múzeum és a Püspöki Palota felújítását.
Dr. Melega Miklós, a Szombathelyi Szépítő Egyesület alelnöke; Dr. Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere; Ráday Mihály, a Város- és Faluvédők Szövetségének elnöke valamint Parais István, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatója az ünnepélyes megnyitón.
Ráday Mihály, a Város- és Faluvédők Szövetségének elnöke üdvözölte a polgármester szavait, valamint tetszésének adott hangot, hogy a város foglalkozik tereinek és épületeinek gondozásával, ápolásával, ugyanakkor felhívta a figyelmet a műemlékvédelemre és a zöldfelületek védelmének fontosságára. A konferencia szekcióülésein megfogalmazandó ajánlások az eddiginél jóval szélesebb körű bemutatását, közlését is kiemelt célként tűzte ki, a sajtót és valamennyi kommunikációs felület kezelőjét, tulajdonosát segítségül hívva.
Parais István, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatója az intézmény szolgáltatásait, épületeit, egyúttal a szombathelyi kulturális színtereket mutatta be prezentációjában, kiemelve, hogy a jelenlévő küldöttek települései között több helyen is hasonló agora formában működik a művelődési intézmény.
Ezt követően könyvbemutatóra került sor. A Szülőföld Könyvkiadó gondozásában jelent meg a Szombathelyi Szépítő Egyesület történetét korábban, 2000-ig bezárólag feldolgozó kötet második, kibővített kiadása, amely egészen 2015-ig mutatja be az 1885-ben alakult városszépítő egyesület tevékenységét. A bemutatón Dr. Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere és Bődi Lívia, a Szombathelyi Szépítő Egyesület elnöke mondott köszöntőt; a kötet egyik szerkesztője, az egyesület alelnöke, Dr. Melega Miklós pedig egy előadáson keresztül mutatta be a kiadványt.
A most megjelent könyv létrejötte T. Pásztor Ágnes, Dobri Mária, Mayer László, Dr. Melega Miklós áldozatos munkájának köszönhető. Bődi Lívia, az egyesület elnöke és Dr. Kalocsai Péter elnökségi tag is oroszlánrészt vállalt a munkálatokban.
2018. július 13-án, délelőtt előadásokkal kezdődött a tanácskozás, az előadók között több Vas megyei neves szakembert is üdvözölhettünk. A szünetben és az előadások előtt több kiállítás anyagát is megtekinthették a küldöttek, többek között a Város- és Faluvédők Szövetségének országos ifjúsági pályázatára beérkezett művekből készült válogatást.
A délelőtti ülés levezető elnöke Dr. Melega Miklós, a Szombathelyi Szépítő Egyesület alelnöke, a MNL Vas Megyei Levéltárának igazgatója volt. Az előadások sorát dr. Zágorhidi Czigány Balázs történész, a Vasvári Múzeum igazgatója kezdte, aki Vas megye épített örökségéről tartott színes prezentációt. Sosztarics Ottó régész, az Iseum Savariense intézményvezető-helyettese Szombathelyt egy másik aspektusból mutatta be: a kétezer éve lakott város történetét ismerhették meg a résztvevők. Jeney Attila, a Budapesti Városvédő Egyesület titkára új informatikai lehetőségeket mutatott be, melyek sokat segíthetnek az örökségvédelmi munkában a huszonegyedik században. Millisits Máté művészettörténész a városra szabva egy Szent Márton kultusszal kapcsolatos előadást hozott a konferenciára; olyan emlékeket, művészettörténeti relikviákat mutatott be, amelyek nem annyira ismertek széleskörben. Terény falumegújítási programjáról beszélt Fáy Dániel építész. Dr. Balogh Tamás, Miniszterelnökség Kulturális Örökségvédelmi és Kiemelt Fejlesztési Főosztályának munkatársa több, örömtelinek hangzó információt is megosztott. A nemrég felállt új kormányban az eddigieknél is hangsúlyosabb területté vált az örökségvédelem. Orbán Róbert, a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsának elnöke Szent Mártonról, a kulturális útvonalról és a szent emlékezetéről beszélt; a három napos programon többször is találkozhattak az előadóval a résztvevők, hiszen az egyik városnéző sétán és a szombati kiránduláson is ő kalauzolta a megjelenteket. Spiegler Tibor helytörténeti gyűjtő a szombathelyi villamosról értekezett; bemutatta, miért is fontos a szombathelyiek számára az 1974-ben megszüntetett villamosközlekedés megmaradt mítosza és emlékei, és új fejleményekről számolt be a másik megmaradt villamoskocsi jelenlegi, nem túl biztató állapotáról.
Spiegler Tibor helytörténeti gyűjtő a szombathelyi villamosról értekezett
Délután szekcióülésekkel folytatódott a program: a Kerner Gábor, a Város- és Faluvédők Szövetségének elnökhelyettese vezette települési arculat szekcióban a Hegyvidéki Településkép Kézikönyvről számolt be Beöthy Mária, a Budapesti Városvédő Egyesület egyik csoportvezetője, valamint előadást tartott Király József is, aki a kecskeméti arculati kézikönyvet elemezte, illetve vonta le az abból következő tanulságokat.
Pinczésné Kiss Klára felszólalásával kezdődött az ifjúsági szekció ülése. A nagy hagyományokkal rendelkező országos ifjúsági táborok szervezője kiemelte az ifjúság városszépítő munkájának fontosságát, valamint, hogy rendkívül nagy szükség van a fiatalok bevonására a települési szépítő szervezetek munkájába. Ezt követően - a többi szekcióhoz hasonlóan - a különböző országrészekből érkezett delegáltak beszámoltak a helyi tapasztalatokról.
A Millisits Máté vezette szekcióülés a képző- és iparművészetet helyezte a főszerepbe. A művészettörténész az ülés kezdetén összefoglalta a szekció elmúlt években folytatott tevékenységét, majd reményét fejezte ki, hogy Szombathelyt követve Debrecenben is mód nyílik a szekció munkájának folytatására. Itt Kiss Gábor, a Szent Márton Intézet (Savaria Múzeum) munkatársa a Szent Márton templomról, temetőről és látogatóközpontról tartott előadást; az Egerből érkezett Kerékgyártó József szintén Szent Márton témában, a püspök tiszteletének egri vonatkozásait mutatta be. Ezt követően két bányásztematikával összefüggő előadást tartott a Csehországból érkező Lucie Holouskova, valamint Petrovics László, a Várpalotai Városszépítő és Védő Egyesület elnöke.
Ezt követően a szekciók összefoglalták ajánlásaikat, melyeket végül a küldöttek egyeztetésén, egy módosítással elfogadták.
A Millisits Máté vezette szekcióülés a képző- és iparművészetet helyezte a főszerepbe.
IFJÚSÁGI SZEKCIÓ
Szekcióvezető: Pinczésné Kiss Klára
A szekció résztvevői egyöntetűen hangsúlyozták a város- és faluvédő tevékenység során az ifjúság szerepének fontosságát. Összefoglalásra került a Város- és Faluvédők Szövetségének ifjúsági feladatrendszere (pályázatok kiírása és lebonyolítása, díjátadás és kiállítások megszervezése, könyv megjelentetése a gyerekek munkáiból, országos és nemzetközi táborok indítása évről-évre). Pozitív példák hangzottak el a helyi egyesületek által szervezett táborokról, valamint a helyi ifjúsági tagozatok működéséről (Cegléd-Sümeg, Komló, Martfű, Ságújfalu, Tapolca, Törökszentmiklós, Vésztő).
A szekció résztvevői kiemelték az ifjúsági táborok eredményeit, hasznosságát, hiszen ezek során gyarapszik a résztvevők hely- és honismerete, közösségi életre és összefogásra való nyitottsága, segítséget nyújtanak egymásnak, közben jókedvűen hasznos tevékenységet végeznek a saját kétkezi munkájukkal.
A legfontosabb ajánlások:
● Támogassa a Szövetség továbbra is a helyi táborok szervezését - akár két vagy több egyesület közös szervezésében.
● Pályázati támogatás segítségével az országos városvédő táborokról szóló összefoglaló segédkönyv kiadása, mellyel további ötleteket és módszertani segítséget lehet adni a helyi szervezetek számára.
● A Szövetség honlapja és a facebook oldalai segítségével törekedjen minden tagegyesület megosztani az aktuális híreit, információit a fiatalok városvédő tevékenységével kapcsolatban.
● Gyűjtse össze, vegye fel a kapcsolatot a Szövetség azokkal az ifjúsági tagozatokkal, amelyek a falu- és városvédő egyesületek mellett működnek a település értékeinek megmentése érdekében.
KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI SZEKCIÓ
Szekcióvezető: Millisits Máté
● Az ipari örökség témájához kapcsolódó gazdag épületállomány megőrzése, valamint az ipari termelés alól már kivont épületek hasznosítását, kulturális és közművelődési célra való felhasználását kiemelten ajánlja a szekció.
Az ipari örökségünk a pozitív példák ellenére folyamatosan pusztul. A jó hasznosítási példák bemutatása lehetőség az emlékek megismertetésére, egyben ösztönzőleg hathat a megmentésükre. A szekció ajánlja a nehéziparhoz kötődő ipari műemlékek bemutatására a Vas Kultúra útja nemzetközi kulturális útvonalat.
● A már létező Szent Márton országos adatbázis bővítése a Kárpát-medence teljes területére kiterjedő képző- és iparművészeti művészeti alkotásokkal, a Szent Márton-kultusz mind teljesebb megismerését szolgálja, amit a szekció ajánlja.
Az Szent Márton-emlékek megismertetése az ifjúság számára, amely a helyi és európai identitás erősítését szolgálhatja a fiatalok számára.
A Szent Márton-kutatás példája nyomán, más régiók kiemelt szentjeinek vizsgálata, és bemutatása hasonló eredményre vezethet.
TELEPÜLÉSI ARCULATI SZEKCIÓ
Szekcióvezető: Kerner Gábor
1. Településeink arculatai, élettereink legfontosabb részei közé tartoznak
2. Az arculati kézikönyvek elkészültével lehetőség nyílt a települések sajátos karaktereinek és épített értékeinek a megóvására.
3. Az arculati kézikönyvek ajánlásai jó alapot biztosíthatnak a kortárs építészeti törekvésekhez.
4. A kézikönyv akkor válhat közkincsé, ha a lakosság teljesen megismeri
5. A kézikönyv ajánlásai akkor lesznek eredményesek, ha azokat az építésztervezők és a hatóságok megismerik.
6. A kézikönyvek ajánlásai és az értékvédelmi rendeletek legalább kétévente kerüljenek felülvizsgálatra.
7. A településeknek és a kormányzatnak a helyi értékek megóvása érdekében anyagi ösztönző támogatási lehetőségeket kell kidolgozniuk, adókedvezmények formájában is.
8. Az arculati kézikönyvek értékvédelmi részei kerüljenek be az iskolai oktatásba.
9. A kézikönyvek használhatósága érdekében teljesedjék ki a főépítészi hálózat, amely garantálhatja a rendeletek hatékonyságát.
10. A Hungaria Nostra tagegyesületei vegyék gondozásba az arculati kézikönyveket.
11. A településeken a helyi védett épületek legyenek táblákkal megjelölve.
12. A TAK-ban az eddiginél nagyobb teret kapjon a települések múltbéli fejlődésének szakmai elemzése és az, hogy milyen szempontok alapján kívánatos annak jövőbeli, fenntartható fejlődése.
13. A kézikönyvek ne kerüljenek az önkormányzatok fiókjaiba!
Este a Tóvendéglőben folytatódott és egyben zárult a konferencia programja: a hagyományokhoz híven kiosztották a Podmaniczky-díjakat, idén összesen tizenhetet. A tavalyi évhez hasonlóan - amikor Rónai Károly építészmérnököt díjazták -, idén is van szombathelyi díjazott: Pintér Gábor okleveles táj- és kertépítészmérnök munkáját ismerték el e módon. Díjat kapott Bálint Imre (alkalmazott matematikus), Beöthy Mária (okl. építészmérnök, szakmérnök, vezető tervező), Diósi Pál (életműdíjas épületszobrász-restaurátor), Hidvégi Violetta (főlevéltáros, főtanácsos), Horváth Péter (építész), Józsa Tamás (építész), Kerecsényi Zoltán (EpVE ügyvivő elnök), Méray-Horváth Mercédesz (család-történet kutató), Dr. Ónody Magdolna (helytörténeti kutató, író - életmű díj), Pintér Gábor (okleveles táj- és kertépítészmérnök), Rayman János (vegyészmérnök), Vas Tibor (építész), Dr. Vándor András (statikus tervező), Villányi Péter (XVI. kerületi közgyűjtemények Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központ vezetője), Viola Norbert (kertészmérnök), Winkler Barnabás (DLA, építészmérnök) és a Forma Zrt. (építészet, belső építészet).
A vándorbot átadása szimbolizálja a találkozó országjáró jellegét: miután Szombathely képviseletében Bődi Lívia, a Szombathelyi Szépítő Egyesület elnöke és Koczka Tibor alpolgármester feltűzte az idei találkozó emlékét jelző szalagot, ünnepélyes keretek között vette át a botot Komolay Szabolcs, Debrecen alpolgármestere és Karácsonyi György, a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület elnöke.
Szombaton délelőtt a küldöttek három kiránduláson vehettek részt: az egyik csoport Kőszeget és a Lékai-várat tekinthették meg, míg egy busz Jákra indult, ahol a templom volt a fő úticél. A Szombathelyen maradt küldöttek városnéző sétákon vehettek részt, több helyi múzeumot is beépítve a programba.
forrás: vaskarika.hu
hírek innen, onnan
Csiszár Jenő és Orbán Viktor unokatestvére is a visszahívott külképviseleti vezetők között
A Telex információi szerint az SZFE átalakítását levezénylő Szarka Gábor, továbbá a londoni és a washingtoni magyar nagykövet...
„Nem tudtam elhinni, hogy ez egy vesekő. Hatalmas volt, szarvakkal, mint valami szörnyeteg”
Ráadásul a hölgy nem is emiatt jutott kórházba, a perforálódott vakbele okán került életveszélybe - s végül pont ez mentette meg a...
A szervezőcsapat vízosztással, a főváros ivókutakkal készül a szombati kánikulában tartott Pridera
Harmadfokú hőségriasztás lép életbe szombattól, ezért a főváros több intézkedéssel igyekszik enyhíteni a kánikula hatásait. Ez lesz...
Én, a nagyarcú címmel jelent meg válasz Orbánék AI-propagandájára
Független képregényrajzolók válaszoltak a Fidesz propagandájára: Én, a nagyarcú címmel jelent meg az a kiadvány, amely az azóta...
Radikális döntés Budapesten: eltűnhet a plakátok kétharmada
Átalakul a városkép.
Magyar Péter szerint Magyarország 2030-ra teljesítheti az eurózónához való csatlakozás feltételeit
A miniszterelnök szerint a terv koránt sem jelenti azt, hogy négy év múlva már euróval fizethetünk. A csatlakozásról társadalmi,...
Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban
A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új...
A politikusok visszatérése az egyetemi állásokba alapvetően torzítja az akadémiai rendszer működését
Pályakezdő kutatók kiállását adjuk közre, akik jelzik: ha a politikai szereplők évtizednyi kihagyás után visszatérnek egyetemi...
Német sofőr rekordjat: dízel Minijével 1 millió kilométert ment
Egy német autós különleges mérföldkőhöz érkezett: dízel Mini Cooper D típusú autójával 12 év alatt egymillió kilométert tett meg...
Porördög pusztított a pesterzsébeti strandon: több ember is megsérült
Június 26-án délután váratlanul csapott le egy rendkívül erős szélroham a pesterzsébeti strandra, amelyet később porördögként...
A cukkini virágzik, mégsem terem? A beporzásnál lehet a probléma
Hiába díszlik a cukkini virágja, ha nem köt termést, annak gyakran a rossz beporzás vagy a hőstressz az oka. Cikkünkben bemutatjuk a fő...
Eltévedt külföldi turistát kellett menteni a visegrádi erdőből
A magányos kiránduló elszámolta magát, a kutató-mentőknek konferenciahívással sikerült a nyomára akadni.
Sport
Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség
Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.
Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után
Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.
A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után
Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...
A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke
Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.
Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool
Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.
A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét
Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.
Bővül a 2030-as vb résztvevőlistája, Magyarország még sincs rajta - Szoboszlaiék vb-részvételt ígértek
Szoboszlai Dominik, de még Orbán Viktor is szereplést ígért a következő világbajnokságra.
Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott
Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.
Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók
A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.
Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától
A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.
Annyira leszerepelt a válogatott a vb-n, hogy az újságíró azt kérdezte a kapitánytól, hogy ételmérgezést kaptak a játékosok?
Nem kímélte a média a dél-koreai válogatottat.
Olyan átigazolás jön az Ajax és a Barcelona között, ami a magyar válogatottra is hathat
Izgalmas napok következhetnek a katalán csapatnál.
Bulvár
Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés
A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.
Kéri László: Magyar Péter olyat csinál a parlamentben, amire 25 éve nem volt példa
Magyar Péter parlamenti szerepéről, az alkotmányról, és a korrupciós ügyek lehetséges politikai következményeiről is beszélt a politológus.
"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek
Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.
Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban
A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.
Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról
Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.
Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség
Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád
Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok
Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri
Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség
Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.
Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek
Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss
Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök
„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo
Háromévesen már olvasott, végigröhögte az anyja temetését, sosem akart gyereket, és Guinness-rekordja is van – Ricky Gervais 65 éves
13 éves volt, amikor az anyja közölte vele, hogy a fogantatása baleset volt. Ő elnevette magát ezen, és rájött, hogy az őszinteség és a pimaszság vicces. Azóta is sokakat sért vérig a poénjaival.
Tarr Zoltán bocsánatot kért
Az előző vezetés nevében.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Jótékonyság a köbön: Kakaó, bábelőadás, ajándékok a rászoruló gyerekeknek
- 2018-ban így alakul a szombathelyi felnőtt háziorvosi rendelés!
- Halálozási hírek Szombathelyről
- Egész nap mérnek Vas megyében és Szombathelyen
- Egy ideig nem lesz víz Szombathely egy bizonyos részén
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre


